Zadzwoń: 666 902 612 lub 530 40 41 41

Kata

Kata jest duchem karate. Kata przekazywano z pokolenia na pokolenie, stanowią bazę i historię karate, są pięknem, które charakteryzuje sztuki walki. Istnieje takie porzekadło: „pokaż mi jak się poruszasz a powiem Ci kim jesteś”. W karate kyokushin wypada rzec: „Pokaż kata, a powiem Ci jakim jesteś karateką”. To w jaki sposób wykonujemy kata w dużej mierze wpływa w późniejszym czasie na nasz rozwój na drodze karate kyokushin.

Kata to logiczny układ powiązanych ze sobą kopnięć, bloków, uderzeń oraz pozycji. Kata jako sformalizowane układy istniały od początku sztuk walki. Aby uczeń mógł stoczyć realny pojedynek najpierw musiał opanować schematy uczące ataku, bloków oraz kontrataku. W pewnym sensie kata to rodzaj walki z cieniem lub z niewidocznym przeciwnikiem.

Kata przede wszystkim uczy koordynacji ruchów, wymaga nienagannej techniki, opanowania i logicznego myślenia. Aby wykonać poprawnie kata należy przestrzegać trzech złotych zasad: właściwie używać siły, w zależności od przejścia/pozycji/uderzenia szybko lub wolno wykonywać techniki oraz odpowiednio pracować mięśniami.

Każde kata posiada ustaloną linię embusen po której należy się przemieszczać. Kata szkoleniowe w karate kyokushin są w kształcie litery H oraz T.

Do uczniowskich kata zaliczmy:
(kliknij w kata a zostaniesz przeniesiony do strony z filmem)

Do mistrzowskich kata zaliczmy :

OSU!