Zadzwoń: 666 902 612 lub 530 40 41 41

2 brązowe medale na 4 Wagowych Mistrzostwach Europy WKB w Leżajsku

W dniach 11-12 grudnia odbyły się 4 Wagowe Mistrzostwa Europy WKB w Leżajsku. Mistrzostwa zgromadziły blisko 600 zawodników z 15 krajów z całej Europy (Ukraina, Białotuś, Łotwa, Litwa, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Belgia, Turcja, Szwajcaria, Izrael, Rumunia, Słowacja, Holandia, Polska). Zawody ze względu na pandemię COVID-19 zostały podzielone na 3 bloki: kata oraz kumite dzieci oraz juniorów starszych (sobota rano), następnie kata oraz kumite młodzików, kadetów i juniorów (sobota popołudniu) oraz kata oraz kumite seniorów i mastersów w niedzielę. Organizatorem wydarzenia była organizacja World Karate Budokai, której głównym przedstawicielem w Polsce jest shihan Dariusz Burda z Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate.

Mistrzostwa miały charakter otwarty – w zawodach wzięli udział zawodnicy reprezentujący między innymi: WKB, Shinkyokushin, So-Kyokushin, IKO Sonoda, Oyama Karate, a także nasza organizacja IKO Nakamura – przez co walki stały na naprawdę wysokim poziomie.

Reprezentanci Polski z Limanowskiego Klubu Kyokushin Karate:

  • Chłopcy: Tymoteusz Halota, Tymon Przechrzta, Antoni Kędroń, Jakub Wiewiórski, Tomasz Stanisz, Antoni Wójcik oraz Artur Kędroń.
  • Juniorzy młodsi: Brajan Bulanda, Dominik Sara, Szymon Dyrek, Alan Pękala oraz Jagoda Zelek
  • Junior: Krzysztof Malec
  • Senior: sensei Mateusz Puch oraz Dominika Dąbrowska
  • Senior master: sensei Zbigniew Gągola

Z zawodnikami przebywali shihan Zbigniew Goliński 5 dan, sensei Tadeusz Dyrek (sędzia zawodów), sempai Andrzej Matląg, a także rodzice.

Medaliści Mistrzostw Europy WKB

  • sensei Zbigniew Gągola – 3 miejsce – kumite masters -80 kg.
  • Dominika Dąbrowska – 3 miejsce – kumite seniorek -65 kg.

7 chłopców (8-11 lat) Antoni Kędroń, Antoni Wójcik, Tymon Przechrzta, Tymoteusz Halota, Artur Kędroń, Tomasz Stanisz, Jakub Wiewiórski – juniorzy Brajan Bulanda, Dominik Sara, Szymon Dyrek – junior Krzysztof Malec – wszyscy zawalczyli na miarę swoich możliwości. Każdy z nich wyszedł z odpowiednim bojowym nastawieniem, niestety mimo ogromnych chęci i serca zostawionego na macie nie udało się pokonać przeciwnika, przez co wszyscy odpadli w eliminacjach w swoich kategoriach wiekowych i wagowych (1/32 lub 1/16 turnieju).

Tego dnia by dostać się do finału trzeba było stoczyć minimum 4-5 walk.

Warto dodać, że Jagoda Zelek jako jedyna zawodniczka w konkurencji kata z naszego klubu otarła się o podium w swojej kategorii wiekowej 12-13 lat. Awansowała bez większych problemów do 3 finałowej tury kata, gdzie minimalnie na punkty przegrała o brązowy medal i ostatecznie uplasowała się na 4 miejscu. Alan Pękala po fenomenalnej walce w 1/16 odpowiednio zmotywowany wyszedł do walki ćwierćfinałowej, narzucił odpowiednie tempo, prowadził walkę – niestety chwila nieuwagi i przeciwnik zdobył wazari techniką mae geri jodan, co spowodowało, że werdykt sędziów jednogłośnie przekreślił szanse na medal naszego zawodnika.

Sensei Zbigniew Gągola kolejny raz potwierdza swoją wysoką dyspozycję. Mimo porażki w półfinale, w walce o trzecie miejsce nie dał żadnych szans swojemu rywalowi i to on został brązowym medalistą Mistrzostw Europy WKB w kategorii -80 kg. Dominika Dąbrowska swój debiut na Mistrzostwach Europy, gdzie ostatecznie zajęła 3 miejsce – na pewno może uznać za bardzo udany.

Komentarz po turnieju

Każdy z naszej 16-tki zawodników zawalczył na miarę swoich możliwości. Wracamy z Leżajska z bagażem doświadczeń i zmotywowani do dalszej pracy. Cieszymy się ogromnie z sukcesów naszych seniorów. Przywozimy do Limanowej 2 brązowe krążki w kategorii kumite senior master oraz kumite seniorek. Kilku zawodników dosłownie otarło się o podium, między innymi Jagoda Zelek, która po 3 turach kata skończyła mistrzostwa na 4 pozycji. Alan Pękala prowadząc walkę o wejście do półfinału dał się trafić i przekreślił swoje szanse na medal Mistrzostw Europy. ALE, taki jest sport. Rywalizacja, wygrana oraz przegrana to wszystko jest wpisane w każdą dyscyplinę sportową. Dlatego, ze spokojem, z głową podniesioną do góry, dumni po jakże mocnym drugim półroczu 2021 z nadzieją oczekujemy nowego 2022 roku i wyzwań jakie będą przed nami. OSU

OSU!