Zadzwoń: 666 902 612 lub 530 40 41 41

10 medali na XIII Młodzieżowym Turnieju w Nowym Targu

31 maja w Nowym Targu odbył się XIII Młodzieżowy Turniej Karate Kyokushin, który został zorganizowany przez miejscowy klub Yokozuna Karate Nowy Targ. W zawodach wzięło udział 150 karateków w różnych kategoriach wagowych i wiekowych w konkurencji kata oraz kumite.

Limanowski Klub Kyokushin Karate reprezentowała liczna grupa 23 karateków, którzy próbowali swoich sił w kata i kumite. W zawodach wzięli udział: Bartłomiej Żak, Oliwia Żak, Martyna Majda, Mateusz Majda, Joszko Włodarczyk, Tomasz Bugajski, Konrad Iwan, Bartosz Jasica, Sebastian Stokłosa, Zuzanna Jonak, Joanna Furtak, Karol Gołuszka, Dariusz Czamara, Julia Wilczek, Jakub Zapała, Tadeusz Zapała, Karol Postrożny, Igor Jędrzejek, Krzysztof Górszczyk, Wiktoria Włodarczyk, Kamil Uryga, Dawid Grys oraz Mateusz Pławecki.

Przewodniczącym składu sędziowskiego na macie A był sensei Zbigniew Goliński 3 dan, który został również nagrodzony przez organizatora nagrodą okolicznościową. Podczas turnieju opiekę nad zawodnikami sprawował sensei Marcin Guzik 1 dan, który również sekundował wszystkie walki naszych zawodników.

Ta liczna grupa zdobyła 10 medali: 2 złote, 5 srebrnych oraz 3 brązowe.

Medale zdobyli:

  • Bartłomiej Żak zajął 1 miejsce w kumite oraz 2 miejsce w kata
  • Tadeusz Zapała zajął 3 miejsce w kumite
  • Joanna Furtak zajęła 2 miejsce w kumite
  • Karol Postrożny zajął 2 miejsce w kumite
  • Igor Jędrzejek zajął 3 miejsce w kumite
  • Wiktoria Włodarczyk zajęła 2 miejsce w kumite
  • Kamil Uryga zajął 1 miejsce w kumite
  • Dawid Grys zajął 2 miejsce w kumite
  • Oliwia Żak zajęła 3 miejsce w kumite

Bartomiej Żak w fenomenalnym stylu pokonał wszystkich zawodników na swojej drodze do złotego medalu w kumite, nie dał szans swoim czterem przeciwnikom. Natomiast w kata w samym finale, decyzją sędziów 3:2 przegrał pojedynek z zawodnikiem z Niepołomic.

Tadeusz Zapała w wyniku losowania znalazł się już w premiowanej czwórce. Niestety walka półfinałowa nie ułożyła się po myśli naszego zawodnika i po dwóch minutach Tadeusz musiał uznać wyższość przeciwnika, który w późniejszym finale zdobył złoty medal.

Karol Postrożny również jak Tadeusz znalazł się już w czwórce najlepszych, ale półfinałowa walka to walka na korzyść Karola, który po zaciętym boju pokonał swojego przeciwnika. Niestety w finale (podobnie jak Tadeusz w półfinale) Karol został pokonany przez przeciwnika i ostatecznie zdobył srebrny medal.

Igor Jędrzejek po pomyślnym przejściu przez eliminacje stoczył dramatyczny pojedynek w półfinale. Zmierzył się z zawodnikiem dużo wyższym i cięższym. Choć Igor miał ogromny zapał i serce do walki to konfrontację przegrał. Turniej w Nowym Targu zakończył na 3 miejscu na podium.

Joanna Furtak po losowaniu była już w premiowanej czwórce. Nasza zawodniczka na długo zapamięta swoją półfinałową walkę, którą wygrała poprzez ippon. Asia znokautowała przeciwniczkę techniką mawashi-geri-jodan. Niestety w finale szala zwycięstwa przechyliła się na stronę przeciwniczki i to ona zdobyła złoty medal. A Joanna Furtak z Nowego Targu wróciła z srebrnym medalem!

Wiktoria Włodarczyk po ciężkich bojach w eliminacjach, w półfinale nie dała żadnych szans swojej przeciwniczce pokonująć ją w fenomenalnym stylu. Dopiero w finale na jej drodze stanęła zawodniczka z Zakopanego Magdalena Nędza, która w ocenie sędziów po regulaminowych dwóch minutach była lepsza. Wiktoria ostatecznie zajęła 2 miejsce w swojej kategorii.

Kamil Uryga nie miał sobie równych w swojej kategorii. Najpierw wygrał zacięty pojedynek eliminacyjny, potem zdeklasował przeciwnika w półfinale. W finale do walki nie wyszeł nasz zawodnik Dawid Grys, który z powodu kontuzji nie został dopuszczony do walki. Kamil złotym medalistą.

Dawid Grys po emocjonujących walkach eliminacyjnych, w półfinale toczył ostry bój o wejście do finału, ani dwie minuty, ani dogrywka nie rostrzygnęły wyniku walki, dopiero w drugiej dogrywce Dawid zaznaczył swoją przewagę i to on przeszedł do finału. Niestety kontuzja, której nabawił się w trakcie walki finałowej wykluczyła go z dalszego etapu turnieju.

Oliwia Żak po pomyślnych walkach eliminacyjnych, w półfinale zmierzyłą się z swoją stałą rywalką z turniejów regionalnych z zawodniczką z Niepołomic. Po dwóch bardzo dynamicznych minutach sędziowie wskazali na remis. Jednominutowa dogrywka w naszej ocenie również była na remis ze wskazaniem na Oliwię, niestety sędzia maty zdecydował, że to przeciwniczka z Niepołomic wygrała walkę.

Mateusz Majda, Joszko Włodarczyk, Bartosz Jasica z młodszej grupy 9-13 z Limanowej niestety odpadli z turnieju na etapie eliminacji. Toczyli zacięte boje, lecz niestety musieli uznać wyższość przeciwników.

Dla Konrada Iwana, Tomasza Bugajskiego, Sebastiana Stokłosy również z tej grupy turniej w Nowym Targu był pierwszym startem w życiu. Na pewno na długo zapamiętają swoją pierwszą walkę. Oby porażka zmotywowała ich do jeszcze cięższych treningów, aby już na następnym turnieju pokazać na co ich naprawdę stać.

Julia Wilczek i Jakub Zapała z sekcji Łososina Górna muszą wyciągnąć wnioski z turnieju w Nowym Targu. Dzielnie walczyli, ale przegrali swoje walki eliminacyjne. Porażka choć nieprzyjemna powinna motywować do jeszcze cięższego treningu. Z pewnością Julka i Kuba o tym wiedzą, bo po walkach zapewniali, że następnym razem będzie lepiej!

Dariusz Czamara, Karol Gołuszka i Zuzanna Jonak również z sekcji Łososina Górna w Nowym Targu poraz pierwszy stanęli na turniejowej macie, po raz pierwszy poczuli co to adrenalina i stres przed walką. Cała trójka spisała się bardzo dobrze podczas walki, pokazali, że mają serce do walki i tak łatwo nie odpuszczają, ale to ich przeciwnicy byli trochę bardziej aktywni i przeszli do dalszego etapu turnieju.

Mateusz Pławecki i Krzysztof Górszczyk mocno rozpoczęli swoje walki eliminacyjne, niestety pod koniec regulaminowego czasu jakby „zabrakło paliwa”, przeciwnik to wykorzystał i nasi sempaie odpadli z turnieju, a do medalu było naprawdę niewiele!

Bardzo cieszę się z 10 medali i zawodników, którzy przyczynili się do tego wyniku, ale najbardziej cieszy mnie postawa najmłodszych karateków, którzy po raz pierwszy próbowali swoich sił w turnieju karate. Choć nie udało się zdobyć upragnionego medalu, to wszyscy pokazali serce do walki i chęć walki a to jest najważniejsze, umiejętności i doświadczenie przyjdą z czasem. Jest tylko jeden warunek, trzeba ciężko trenować. Jestem ogromnie zadowolony, że praca z dziećmi i młodzieżą przynosi wymierne efekty, które widać na turniejach i zawodach. Zawodnicy z Łososiny Górnej, z młodszych grup, które trenują na co dzień pod okiem sensei Marcina Guzika coraz śmielej radzą sobie na zawodach, co przekłada się na zdobywane medale. W najbliższej przyszłości czeka nas egzamin na stopnie szkoleniowe.

– Zbigniew Goliński III dan

Gorące podziękowania kierujemy w stronę pana Tomasza Pasyka (TOMTRANS) bez pomocy którego wyjazd nie doszedłby do skutku. Nasz wyjazd wspomógł również Urząd Miasta na czele z panem Burmistrzem Władysławem Bieda. Dziękujemy również pani mgr Kazimierze Zięba za udostępnienie sal do treningów w ZSS nr 1 w Limanowej. Jeszcze raz dziękujemy! Dōmo arigatō!

Galeria zdjęć

OSU!