Świat Kyokushin wspomina swojego Mistrza

26 kwietnia 1994 zmarł twórca Kyokushin Karate
Sosai Masutatsu Oyama!

Dzisiaj 26 kwiecień 2013 r. mija 19 rocznica śmierci naszego Mistrza i Nauczyciela. Oddajmy hołd twórcy ogromnej armii wojowników Kyokushin na całym ziemskim globie! Liczba ćwiczących Karate Kyokushin liczona w setkach tysięcy jest najtrwalszym pomnikiem i świadectwem wielkiego dzieła jakiego swoim życiem dokonał Sosai Masutatsu Oyama! Dziękujemy, OSU!

Biografia Sosai Masutatsu Oyama:

Sosai Masutatsu Oyama urodził się 27 lipca 1923 roku a zmarł 26 kwietnia 1994 roku.

Jego rodzina, znani arystokraci, należała do klanu Yangban. Wychowywał się w Mandżurii. W 1936 rozpoczął szkołę podstawową w Seulu, gdzie zaczął uczyć się chińskiego kempo. Po dwóch latach zdobył 2 dan.

Po przybyciu do Japonii przyjął japońskie nazwisko Ōyama od małżeństwa pochodzenia koreańskiego, które się nim zaopiekowało. Miało ono dwóch synów: Shigeru i Yosuhiko. Obaj oni stali się później jednymi z jego najlepszych uczniów.

W tym samym roku zaczął treningi karate pod okiem Gichina Funakoshi, legendy karate. Pierwszego człowieka, który osiągnął 10 dan.

W okresie II wojny światowej zaciągnął się w szeregi pilotów kamikaze. Przed udziałem w misji samobójczej uchronił go koniec wojny.

W 1940 wstąpił na Uniwersytet Takushoki i zdobył drugi dan w karate. W 1946 dostał się na Wydział Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Waseda, ale wkrótce go opuścił.

W 1947 wziął udział w pierwszym, ogólnojapońskim turnieju zorganizowanym po wojnie i zdobył tytuł mistrza.
Skuszony łatwymi pieniędzmi, Ōyama współpracował przez pewien czas z japońskimi gangsterami. Po półrocznym pobycie w więzieniu poczuł potrzebę zrehabilitowania się i postanowił poświęcić się karate oraz ciężkiemu treningowi. Zaczął treningi u So Nei-Chu, Koreańczyka pochodzącego z tej samej co on prowincji. Zawiązała się między nimi przyjaźń. So Nei-Chu trenował styl karate Gōjū-ryū. Nauczył on także Ōyamę podstaw wiary buddyjskiej sekty Nichirena.
W tym samym czasie, w którym Ōyama rozpoczął treningi z So, zaczął też ćwiczyć judo, aby po czterech latach uzyskać yondan w 1945 czwarty, czarny pas.

Kształcił się także w innych sztukach walki. Czerpiąc inspiracje z nauk legendarnego mistrza szermierki Musashiego Miyamoto, po długim okresie medytacji w górach Chiba, stworzył nowy styl karate – kyokushin, wymagający doskonałego przygotowania fizycznego.

Od 1952 promował karate kyokushin w Stanach Zjednoczonych, odbywając m.in. pokazowe walki. Podróżował także po innych krajach. Otworzył szereg szkół karate kyokushin na całym świecie, współorganizował pierwsze turnieje oraz światową federację. Słynął z tego, że gołymi rękami zabił byka, stoczył 300 pojedynków w ciągu 3 dni, w ciągu jednego roku przyjął 270 propozycji walki. Walczył z każdym, kto tylko miał odwagę by rzucić mu wyzwanie.

Był autorem wspomnień oraz podręczników karate. Pod wrażeniem walk pokazowych z bykami dziennikarze “New York Times” nadali mu przydomek Boskiej Ręki oraz Ostatniego Samuraja. W 1993 otrzymał od władz Japonii dziesiąty dan.

W 1993 odwiedził Polskę podczas odbywających się w katowickim “Spodku” mistrzostw Europy. Wtedy też został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1994)[1]. 26 kwietnia 1994 zmarł na raka płuc. Na podstawie biografii mistrza Masutatsu Ōyamy powstał film pt.: “Fighter in the Wind” (oryginalnie: Baramui Fighter).

źródło: Wikipedia

Kilka  archiwalnych zdjęć z Sosai Masutatsu Oyama:

zdjęcia zostały zamieszczone przez Josengo Martineza w Facebook.com

OSU!