Zadzwoń: 666 902 612 lub 530 40 41 41

Jubileuszowe X Mistrzostwa Europy OPEN – Belgrad

Dnia 7 listopada 2010 roku w Belgradzie (Serbia) odbyły się jubileuszowe X Mistrzostwa Europy OPEN. W tej najbardziej prestiżowej imprezie w Europie wzięło udział 216 karateka z 17 krajów. Polskę reprezentowało 46 zawodników. W skład reprezentacji kraju weszło trzech zawodników z naszego Limanowskiego Klubu Kyokushin Karate: Zbigniew Gągola (2 Dan), który walczył w kategorii senior +35 lat, Marcin Guzik (2 Kyu) – kategoria kumite OPEN oraz Rafał Puch (4 Kyu) w kumite junior rocznik 92-93; -70 kg. Na mistrzostwa przybyła delegacja z Japonii, prezydent IKO – Shokei Matsui, Shihan Gorai oraz Sekretarz IKO sensei Hibinho.

Zawodnicy wraz z sensei Zbigniewem Golińskim (3 Dan) przybyli na miejsce w sobotę (tj. 6 listopada). Tuż po zameldowaniu w hotelu, odbyła się weryfikacja zawodników. Wszystko przebiegło z godnie z planem i o 18.30 zawodnicy poszli na kolację. Sensei Goliński wraz z pozostałymi sensei, dojo operator, branf chief udali się na naradę z Kancho Shokei Matsui, gdzie oprócz narady odbyły się egzaminy sędziowskie, które sensei Zbigniew zaliczył pozytywnie, uzyskując tym samym licencję sędziego międzynarodowego.

Zawody rozpoczęły się nazajutrz. Po śniadaniu zawodnicy zostali przewiezieni autobusami na halę sportową. Najpierw rozstrzygnięto konkurencję kata, w której to Izabela Sularz oraz Emil Słaboń zdobyli srebrne medale. Potem rozpoczęły się walki eliminacyjne kumite juniorów, seniorów oraz kumite open.

Rafał Puch walczył w kumite junior w pełnym kontakcie, rocznik 92-93 w kategorii -70 kg. Limanowianin wylosował zawodnika z Rumunii. Pierwsza minuta była wyrównana, nic nie wskazywało na to, że Rafał jednak nie przejdzie do kolejnego etapu eliminacji. W drugiej minucie zawodnik z Rumunii techniką mawashi-geri-chudan zdobył wazari i wygrał walkę. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy tak poważny start Rafała w jego karierze. Nasz junior wie, że musi ostro trenować by zdobywać laury na europejskich matach. Udział w mistrzostwa Europy był dla niego ważnym doświadczeniem.

Pozostali juniorzy również nie mieli zbyt wiele szczęścia w starciu z pozostałymi zawodnikami. Tylko Mikołaj Przerada oraz Szczepańska Karolina zdołali przejść przez eliminacje i ostatecznie zajęli 3 miejsca.

Potem rozegrano walki eliminacyjne w kumite senior +35. Na macie stanął sensei Zbigniew Gągola (2 Dan), któremu przyszło się zmierzyć z zawodnikiem z Rosji. Bardzo wyrównana walka, mimo znacznej różnicy wagi nasz sensei nie odpuszczał Rosjaninowi ani na chwilę. Sensei Zbigniew próbował zaskoczyć zawodnika z Rosji różnymi technikami, jednak bezskutecznie, utytułowany Rosjanin nie dał się trafić. Pod koniec walki przeciwnik senseia Gągoli faulował, uderzając techniką niedozwoloną seiken-tsuki na krtań, sędziowie nie zareagowali. Po bardzo dobrych dwóch minutach, sędziowie zdecydowali, że do ćwierćfinału przejdzie zawodnik z Rosji.

Z czterech Polaków startujących w kategorii senior tylko Adam Szela zdołał wejść do premiowanej czwórki, gdzie niestety uległ zawodnikowi z Serbii i tym samym zdobył brązowy medal.

Po zakończeniu konkurencji kata, na macie głównej rozpoczęły się walki w kumite OPEN mężczyzn a następnie kobiet. W tej prestiżowej kategorii wzięło udział 54 zawodników oraz 15 zawodniczek z całej Europy. Marcin Guzik z numerem 2, walczył jako pierwszy z zawodnikiem z Ukrainy. Limanowianin próbował różnymi technikami zaskoczyć Ukraińca, may-geri-jodan, kakato-oroshi czy nawet kaiten-geri. Walka bardzo wyrównana, na koniec Marcin i jego przeciwnik jeszcze podkręcili tempo walki, niestety werdykt sędziów premiował zawodnika z Ukrainy do dalszego etapu mistrzostw. Dla Marcina był to pierwszy start w tak poważnej imprezie na arenie europejskiej. Przegrana walka jeszcze bardziej zmotywowała naszego zawodnika do dalszej ciężkiej pracy. Po walce Shihan Wakiuchi gratulował Marcinowi ładnej walki i był mile zaskoczony, gdy dowiedział się, że nasz zawodnik ma 21 lat i już posiada takie umiejętności, które kwalifikują go do startów w mistrzostwach Europy. Shihan Wakiuchi był uchi-deshi Sosai Masutatsu Oyamy przez 5 lat.

W kumite OPEN startowało 5 Polaków, Michał Krzak, Marcin Sieradzki, Marcin Prachnio, Marcin Guzik oraz Piotr Polewiak. Z tej piątki trzem udało się dojść do ćwierćfinału (Marcin Sieradzki, Marcin Prachnio oraz Piotr Polewiak). Po pięknych walkach o wejście do premiowanej czwórki niestety Polacy werdyktami sędziów odpadli ostatecznie zajmując miejsca V-VIII. W konkurencji kumite OPEN kobiet Katarzyna Sieradzka zdobyła brązowy medal przegrywając z zawodniczką z Rosji. Pozostałe zawodniczki, Agata Zjawińska oraz Agata Rosół niestety mimo ładnych walk odpadły w eliminacjach.

Po zakończeniu mistrzostw, Kancho Shokei Matsui był wyraźnie zadowolony z postawy Polaków, nie sądził, że w tak krótkim czasie Polacy poukładają swoje sprawy i zaczną tworzyć nowe struktury IKO w Polsce z takim powodzeniem. Polska pokazała, że kyokushin w kraju wcale nie umarło, ale jest silne i z dnia na dzień będzie coraz mocniejsze!

Cała reprezentacja Polski (zawodnicy, trenerzy, dojo operators) była ubrana w dresy firmy Victory.

Po dekoracji zawodników, odbyła się sayonara w jednym z klubów w centrum Belgradu, gdzie spotkali się zawodnicy, trenerzy, dojo operators, branf chiefs, Shihan Gorai oraz Kancho Shokei Matsui.

Sensei Goliński po zawodach powiedział: Mimo braku sukcesu, jestem zadowolony z postaw zawodników z LKKK. Każdy kto swoją pracą, wynikami zakwalifikował się do startu w tak prestiżowej imprezie już jest zwycięzcą. Mistrzostwa Europy już za nami, teraz czeka nas dużo, dużo pracy. OSU!”

Wyjazd na mistrzostwa nie odbyłby się gdyby nie pomoc sponsorów. Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Gaikowi oraz firmie „Szubryt” za wsparcie finansowe klubu. Firmie „Technobud” (P. Szymon Jasica) za udostępnienie busa, którym zawodnicy mogli pojechać do Belgradu. Gdyby nie pomoc sponsorów mimo ogromnych chęci, klub nie byłby w stanie wziąć udziału w Mistrzostwach Europy. Jeszcze raz dziękujemy! OSU!

Filmiki:

sensei Gągola:

Marcin Guzik:

Galeria zdjęć:

Przed walkami:

Sensei Navarro 2 Dan

Sensei Zbigniew Gągola:

Sensei Zbigniew oraz Rafał:

Marcin przed walką:

Rafał Puch:

Sensei Gągola:

Marcin Guzik

Marcin w rozmowie z sensei Zbigniewem po walce

Kilka zdjęć z walk innych zawodników:

Polacy z Kancho Shokei Matsui

Marcin z Shihan Wakiuchi

Sensei Włodzimierz Weselki 4 Dan oraz Sensei Zbigniew Goliński 3 Dan

Część trenerów kadry Polski:

Ceremonia otwarcia:

Dekoracja zawodników:

Sensei Zbigniew tuż po mistrzostwach:

Zawodnicy cali i zdrowi na treningu po mistrzostwach:

Serdecznie dziękujemy panu Robertowi Bomba, za zgodę na opublikowanie na stronie karate.limanowa.pl zdjęć, które wykonał podczas pobytu w Belgradzie na Mistrzostwach Europy.

Cała galeria zdjęć z walk, z konkurencji kata, z wręczania nagród oraz inne zdjęcia – tutaj.

OSU!