Zadzwoń: 666 902 612 lub 530 40 41 41

Mistrzostwa Europy we Wrocławiu

Drugie w historii Europejskiego Kyokushin najwyżej cenione w Japonii Mistrzostwa Kyokushin Karate wszechwag odbyły się dnia 23 listopada 2002 roku w Hali Sportowej „Orbita” we Wrocławiu z udziałem 2800 publiczności. W mistrzostwach wzięły udział następujące kraje: Armenia, Austria, Bułgaria, Czechy, Hiszpania, Holandia, Jugosławia, Litwa, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja i Ukraina. Łącznie zgłosiło się 71 zawodników z 13 krajów, w tym 20 medalistów Mistrzostw Świata i Europy. W prestiżowej kategorii Kumite Mężczyzn Open startowało 31 zawodników. Preludium do otwarcia ME była pantomima samurajskiej ballady przedstawiona po mistrzowsku wśród dymów i przejmującej wschodniej muzyki. Gościem honorowym był prezydent EKKO Antonio Pinero 7 dan, który wraz z Dyrektorem Gabinetu Ministra Obrony Narodowej Jerzego Szmajdzińskiego, oraz Wice Wojewodą Wrocławia – dokonali oficjalnego otwarcia imprezy. Listy gratulacyjne od Ministra Sportu dla Prezydenta EKKO A. Pinero, Sekretarza Generalnego EKKO A. Drewniaka i Prezesa PZK W. Antoniaka odczytał przedstawiciel ministra – dr M. Bigoszewski. Podczas mistrzostw Prezydent Pinero wręczył certyfikaty i pasy na 3 i 4 dan dla polskich sensei, którzy zdali egzaminy w ciągu ostatnich trzech lat w Japonii i w Holandii. Drużynowo zwyciężyła Polska przed Ukrainą i Hiszpanią. Sędzią głównym był shihan A. Pinero. Sędziami maty byli: shihan Stanisław Blizniuk (Ukraina), shihan L. Samitowski (USA), sensei Chr. Fischer (Niemcy), sensei De Braake (Holandia) i sensei R. Kęska. Sędziami bocznymi byli: sensei H. Koller (Austria), V. Sukovaty (Ukraina), D. Herman (Niemcy), A. Mizaras (Litwa), P. Vasileva (Bułgaria), N. Racz (Słowacja), B. Jeremicz i M. Godoś. Uroczysta Sayonara odbyła się w restauracji „Stara Giełda”.

Komentarz. Mistrzostwa Europy w hali „Orbity” wyglądały imponująco ze względu na wystrój tzn. wybudowanie sceny z napisem, do dekoracji zwycięzców i prezentacji nagród, umieszczenie maty na metrowym podeście oraz zastosowanie rampy świetlnej i zegara. Organizator zapewnił komputerową obsługę i połączenie internetowe dzięki czemu sensei Andrzej Zacharski ze swojego laptopa przesyłał do sieci informacje na bieżąco o wynikach walk w postaci wypełniania drabinek i tabelek punktowych do kata. Katering dla VIP i sędziów był zapewniony w specjalnym pomieszczeniu unikając bałaganu na stoliku sędziowskim. Atmosfera walk o prymat w Europie udzieliła się publiczności, która gorąco dopingowała Polaków. Nasi zawodnicy tego dnia wznieśli się na wyżyny swoich możliwości zdobywając zdecydowaną większość medali we wszystkich pięciu konkurencjach. Kontuzjowany na ME w Varnie Tomasz Najduch nie mogąc się w pełni przygotować do ME rozegrał po mistrzowsku walkę z Aleksandrem Drobyazko z Ukrainy, który wraz z Holendrem Rudolphem Conquet byli uważani za pretendentów. Także Agnieszka Sypień miała ciężkie momenty wynikające z braku kondycji ale umiejętnie rozegrała swoje walki. Polscy zawodnicy generalnie podobali się publiczności. Najwięcej oklasków zdobył znany w Polsce Hiszpan Alejandro Navarro, który dysponując wyjątkową dynamiką i techniką kopnięć poradził sobie z 20 kg cięższym Markiem Kosowskim. Nową gwiazdą Polskiego Kyokushin okazał się Piotr Banasik, który tym razem pokazał swoją doskonałą technikę i taktykę bez łamania przepisów. Kolejnym odkryciem okazał się Rafał Comski, który w dobrym stylu dotarł do finałów i nie dał szansy swoim przeciwnikom w kategorii senior. Oświetlenie odpowiadało międzynarodowym standardom kyokushin, natomiast plastikowa mata nie spełniała standardowych wymagań. Organizator zapewnił także obsługę prasową, wywiady dla telewizji lokalnej, opiekę nad sędziami oraz podwójną Sayonara w 2 restauracjach sponsora-karateka. Organizatorem był Wrocławski Klub im. Masutatsu Oyama kierowany przez sensei Jacka Lamota. Lokalna telewizja przedstawiła 30 minutowe sprawozdanie z imprezy, w tym wywiady ze zwycięzcami kategorii kumite, Prezydentem EKKO A. Pinero i shihan A. Drewniakiem. Planowana jest również relacja ogólnopolska na kanale TVP3. O terminie poinformujemy wkrótce.

źródło: Polska Organizacja Kyokushin Karate

Limanowski Klub Kyokushin Karate reprezentował Sensei Zbigniew Goliński (3 Dan). Radość tym większa, że w tak prestiżowym turnieju Sensei Zbigniew zdobył III miejsce.

  • Sensei Zbigniew Goliński – III miejsce w kat. kumite seniorów

Sensei Zbigniew Goliński 3 Dan na podium!

OSU!