Zadzwoń: 666 902 612 lub 530 40 41 41

5 medali dla Goliński Team w Krośnie na Makroregionie Południowym!

11 marca 2018 roku odbyły się w MOSiR w Krośnie Mistrzostwa Makroregionu Południowego i Międzywojewódzkie Mistrzostwach Młodzików Kyokushin Karate. W zawodach brało udział 288 zawodników z 34 klubów z województw małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Sędzią głównym był shihan Andrzej Drewniak. Organizatorem był Krośnieński Klub Kyokushin Karate kierowany przez shihan Romana Woźniaka.

Limanowski Klub Kyokushin Karate reprezentowali: seniorzy: Eryk Pająk; juniorzy: Aleksandra Piórkowska, Bartłomiej Kotara, Mateusz Pławecki, Kacper Sukiennik, Patryk Kroczek; juniorzy młodsi: Konrad Drożdż, Konrad Nowak, Mateusz Majda, Wiktoria Kapera, Joszko Włodarczyk; oraz młodzicy: Konrad Kotara, Piotr Kuchnia, Martyna Majda oraz Olimpia Sułkowska.

15 naszych zawodników zdobyło 5 medali: 1 złoty i 4 brązowe.

Medaliści Mistrzostw Polski Południowej oraz MM Młodzików:

  • Mateusz Pławecki zajął III miejsce w kumite juniorów +75 kg.
  • Bartłomiej Kotara zajął III miejsce w kumite juniorów -60 kg.
  • Martyna Majda zajęła III miejsce w kumite młodziczek -50 kg.
  • Olimpia Sułkowska zajęła III miejsce w kumite młodziczek +50 kg.
  • Eryk Pająk zajął I miejsce w kumite WKF

Nad zawodnikami opiekę sprawowali shihan Zbigniew Goliński, sensei Zbigniew Gągola, sensei Marcin Guzik oraz sempai Tadeusz Dyrek oraz licznie zebrani rodzice naszych zawodników.

Shihan Zbigniew Goliński 5 dan (Branch Chief IKO Nakamura, sędzia międzynarodowy) pełnił funkcję delegata IKO Nakamura na tegorocznych mistrzostwach w Krośnie.

Mistrzostwa rozpoczęły się od konkurencji kata, w której wystartowało 6 naszych zawodników (Bartłomiej Kotara, Aleksandra Piórkowska, Konrad Drożdż, Wiktoria Kapera, Joszko Włodarczyk, Martyna Majda oraz Olimpia Sułkowska), choć co prawda zgłosiliśmy 7 zawodników, ale jeden rozchorował się dwa dni przed wyjazdem. Niestety żadnemu z naszych limanowskich karateków nie udało się przejść do drugiej tury.

Kolejna część mistrzostw to walki w systemie WKF, czyli walki na zasadach dostosowanych do wymogów letniej olimpiady w Tokio, w której to pierwszy raz w historii będzie dyscyplina „karate”. Konkurencja WKF została rozegrana w kategoriach wiekowych senior, junior, junior młodszy oraz młodzików bez podziału na kategorie wagowe. W WKF wystartowało 7 naszych zawodników (Eryk Pająk, Kacper Sukiennik, Konrad Drożdż, Olimpia Sułkowska, Piotr Kuchnia i Konrad Kotara). Niestety w nowym systemie walki 5 naszych zawodników odpadło już w pierwszej rundzie. Kacper Sukiennik po wygraniu 2 pierwszych walk niestety przegrał walkę ćwierćfinałową i zajął 5-8 miejsce w WKF juniorów. Eryk Pająk stoczył 5 pięknych, technicznych walk w systemie WKF i zdobył złoty medal WKF seniorów.

Ostatnia część mistrzostw to kumite. Konrad Kotara, Piotr Kuchnia (młodzicy) oraz Eryk Pająk (senior) niestety odpadli w pierwszej rundzie eliminacyjnej mistrzostw, była to 1/16 faza turnieju. Martyna Majda po bardzo ciężkiej walce (1,5 min. + dogrywka 1,5 min.) pokonała swoją rywalkę i awansowała do strefy medalowej, niestety w półfinale nie dała rady przeciwniczce i ostatecznie zajęła 3 miejsce w kumite młodziczek -50 kg. Olimpia Sułkowska również podobnie jak Martyna zakończyła swój udział w mistrzostwach w półfinale zajmując 3 miejsce w kumite młodziczek +60 kg. Bartłomiej Kotara w wyniku losowania znalazł się premiowanej czwórce w kumite juniorów -60kg. lecz w półfinale lepszy okazał się jego przeciwnik i limanowianin zajął 3 miejsce. Mateusz Pławecki eliminacje przeszedł jak burza wygrywając zdecydowanie 2 walki. Niestety w półfinale przegrał z późniejszym złotym medalistą swojej kategorii, Mateusz ostatecznie zajął 3 miejsce w kumite juniorów +75 kg. 

Niestety w pozostałych walkach zabrakło nam odrobiny szczęścia. O strefę medalową otarli się: Patryk Kroczek, Kacper Sukiennik (junior), Konrad Nowak, Mateusz Majda, Konrad Drożdż, Wiktoria Kapera (junior młodszy). Po wygraniu pierwszych walk eliminacyjnych, nie udało się podtrzymać dobrej dyspozycji w kolejnej ćwierćfinałowej walce o wejście do strefy medalowej. Najbardziej jesteśmy rozgoryczeni po walce Konrada Nowaka, który już po pierwszych 2 minutach powinien wygrać przez wazari zdobyte w ostatnich sekundach walki (niestety mimo wskazania przez sędziów bocznych sędzia maty nie uznał techniki), po dogrywce sędziowie wskazali 2:2, sędzia maty wskazał na przeciwnika. Koniec końców cała szóstka zajęła miejsca 5-8 w swoich kategoriach.

Jestem dumny z każdego startującego naszego zawodnika. Każdy z nich walczył na 105% swoich możliwości, choć wielu osobom zabrakło bardzo nie wiele do strefy medalowej to jestem przekonany, że już na następnym turnieju wszyscy „odgryzą się” za wczorajsze niepowodzenie. Medale cieszą, ale najważniejsze jest zdobywanie kolejnych doświadczeń, tylko dzięki walce turniejowej jesteśmy w stanie pogłębiać swoje umiejętności, nabierać obycia, doświadczenia i budować swoją pozycję w naszym świecie Kyokoushinkai – nie ma innej drogi na skróty. Powoli odbudowujemy seniorską kadrę naszego klubu, z różnych przyczyn wielu naszych bardzo utalentowanych juniorów, którzy ukończyli 18 rok życia zrezygnowało ze startów w kumite seniorów. Już niebawem siłą naszej kadry seniorskiej będą obecni juniorzy i juniorzy młodsi. Przez wiele lat nasz klub zdobywał wysokie miejsca w klasyfikacji drużynowej (w Sanoku 2007 – 3 miejscew Nowym Targu 2008 – 3 miejscew Łańcucie 2009 – 3 miejscew Jarosławiu 2010 – 1 miejscew Wieliczce 2012 – 3 miejscew Olkuszu 2013 – 3 miejsce, niestety tym razem się nie udało zdobyć miejsca na podium. Juz niebawem kolejny turniej w Sandomierzu, na którym nie zabraknie limanowskich karateków.

– shihan Zbigniew Goliński (5 dan)

Galeria zdjęć

Dekoracja medalistów, zdjęcia na zakończenie

OSU!